Największe wydarzenie dotyczące opieki długoterminowej w Europie!
  

18-20 września 2019

Demencja cały czas budzi wiele obaw i kontrowersji. Dostrzegamy jak ważny jest to problem, dlatego będzie głównym bohaterem Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej, która już po raz 22. odbędzie się w Toruniu. Zaprezentujemy wiele inspirujących przykładów i sprawdzonych rozwiązań z całego świata.

Co zrobić, by lepiej zrozumieć zachowanie osoby z chorobą Alzheimera lub innymi formami demencji? Jak dostosować otoczenie? W jaki sposób minimalizować negatywne objawy tej choroby? Jak poprawić jakość życia chorego? – to tylko niektóre z pytań na jakie odpowiedzą specjaliści, którzy spotkają się w czasie konferencji. Blisko 1000 dyrektorów europejskich domów pomocy społecznej oraz profesjonalistów z zakresu opieki długoterminowej będzie debatować na temat poprawy jakości życia osób chorych z różnymi formami demencji.

Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej to wydarzenie na skalę światową, które pozwala nie tylko na nawiązanie nowych kontaktów, wymianę poglądów, ale przede wszystkim jest doskonałym źródłem inspiracji do działania i szansą na integrację. Każdego roku podczas Konferencji przekonujemy się jak wiele nas łączy. W całej Europie, na całym świecie mamy te same wyzwania: braki kadrowe, rosnąca populacja ludzi starszych. To są problemy, które musimy rozwiązać i jestem przekonany, że możemy je rozwiązać tylko razem – mówił Markus Leser, Old Age Department of CURAVIVA ze Szwajcarii podczas konferencji z 2017 roku.

Zachęcamy do zapoznania się z programem 22. Konferencji. Czekamy na Państwa w Toruniu.


 

RZADKA OKAZJA

Teepa Snow to zjawisko. Niezrównana terapeutka, ale też genialny pedagog – nauczyciel opiekunów. Nikt nie tłumaczy skomplikowanych tematów związanych z demencją tak prosto i sugestywnie, jak ona. Od lat jeździ (głównie) po Stanach Zjednoczonych i prowadzi szkolenia dla opiekunów profesjonalnych, ale też nieformalnych, którzy nie dysponują dużą wiedzą medyczną. Jak w teatrze odgrywa typowe zachowania podopiecznych, tłumaczy ich przyczyny i pokazuje, jak sobie z kłopotliwymi zachowaniami poradzić. Skomplikowane zmiany w dotkniętym demencją mózgu tłumaczy w najprostszy możliwy sposób, najważniejsze reguły powtarza kilkukrotnie na głos z uczestnikami szkolenia, tak, że po spotkaniu z nią materiał jest już dobrze przyswojony. Swoje szkolenia Teepa Snow nagrywa i udostępnia w postaci filmów. Teepa Snow współpracuje z uczelniami wyższymi i profesorami, ale sama jest cudownym praktykiem, który znajduje praktyczne rozwiązania w trudnych sytuacjach opiekuńczych.

Fundacja Laurentius w Olsztynie o Teepie Snow usłyszała niespełna trzy lata temu dzięki współpracy z bodajże jedyną certyfikowaną trenerką Positive Approach to Care w Polsce. Od tego czasu pracownicy Domu Opieki i Domu Pomocy Społecznej LAURENTIUS kilkakrotnie uczestniczyli w szkoleniach. Rzadko się zdarza, żeby pracownicy dziękowali za szkolenia. W tym przypadku wiele osób uczestniczących w szkoleniu, i to nie tylko opiekunów, musiało przyjść i podzielić się ze mną swoimi wrażeniami i entuzjazmem, że w końcu rozumieją, dlaczego nasi mieszkańcy z demencją zachowują się tak, a nie inaczej, że to wszystko tak pasuje! Z taką wiedzą będą mieli więcej wyrozumiałości i cierpliwości dla Mieszkańców, a przede wszystkim będą teraz unikać swoich błędnych zachowań i reakcji.

Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt działalności Teepy Snow, mianowicie jej współpraca ze stowarzyszeniami osób (nie rodzin) chorujących na różne typy demencji. W Stanach takie choroby diagnozuje się dużo wcześniej, niż w Polsce, jest więc sporo ludzi, którzy świadomie doświadczają pogarszającego się stanu zdrowia, ale są jeszcze osobami aktywnymi zawodowo i życiowo. Niektóre swoją misję znalazły w informowaniu społeczeństwa o zjawisku demencji. Jeżdżą po kraju i opowiadają o swoich doświadczeniach i odczuciach. Czasem jeżdżą z Teepą Snow, a dla niej są kolejnym autentycznym źródłem wiedzy, co przeżywa i jak czuje się osoba cierpiąca na demencję.

Każda osoba pracująca zawodowo z podopiecznymi z demencją powinna się tego dowiedzieć. Teraz mamy niepowtarzalną okazję, by usłyszeć to od samej Teepy Snow.

Ewa Kordaczuk
Dyrektor LAURENTIUS - Oddziału Fundacji Laurentius w Olsztynie
Sarah Brown
USA
Jako Kierownik Wykonawczy Sarah nadzoruje rozwój, wykorzystanie i rozpowszechnianie programów oznaczonych znakiem jakości Empiry, jak również bieżące prowadzenie badań opartych o dowody. Przedstawia pracę Empiry na konferencjach stanowych i krajowych. Mając 16-letnie doświadczenie w branży opieki zdrowotnej, Sarah pełniła szereg ról i posiada szeroką wiedzę na temat opieki nad osobami starszymi od wewnętrznej strony. Pracowała w sektorze bezpośredniej opieki nad pacjentem, kierownictwie, edukacji oraz konsultingu w różnego rodzaju środowiskach. Sarah zawsze podchodziła z pasją do służenia pomocą tym, którzy tego potrzebują poprzez ciągłe doskonalenie praktyk opieki w celu osiągania lepszych wyników medycznych i doświadczeń związanych ze starzeniem się.Sarah Brown, MSN, LNHA, HSE


Piotr Krakowiak
Polska, Szkocja
Piotr Krakowiak pracuje obecnie jako profesor Uniwersytetu UMK w Toruniu, będąc szefem Ktedry Pracy Socjalnej, a także krajowy duszpasterz hospicjów w Polsce. Przeszedł długą karierę w opiece hospicyjno-paliatywnej jako kapelan, psycholog, koordynator wolontariuszy, dyrektor zarządzający Gdańskiego Hospicjum i Fundacji Hospicyjnej w Polsce, a następnie rozpoczął karierę naukową i badawczą. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na wykorzystaniu mieszanych metod w opiece nad osobami u kresu życia w różnych środowiskach, od pracy socjalnej poprzez duchowość i żałobę, a także różnych aspektów wolontariatu i zaangażowania społeczności. Obecnie prowadzi badania dotyczące więźniów jako wolontariuszy opieki paliatywnej w Polsce. Mieszkając i pracując w Szkocji od 2016 roku, studiuje koncepcję wrażliwych społeczności w Wielkiej Brytanii oraz problemy pracowników migrujących z Polski i innych krajów UE.


Teepa Snow
USA
Teepa Snow jest jedną z czołowych rzeczniczek oraz pedagogów działających na rzecz osób żyjących z demencją na całym świecie. Teepa jest terapeutką zajęciową z 40-letnim bogatym i zróżnicowanym doświadczeniem, zarówno klinicznym, jak i akademickim. Teepa dzieli się swoją wyjątkową wiedzą specjalistyczną i humorem z małą i dużą publicznością na całym świecie. Jej działalność, Positive Approach® to Care (PAC) zapewnia usługi internetowe i osobiste, szkolenia oraz produkty zarówno dla profesjonalistów, czy członków rodziny, jak i laików w temacie demencji oraz osób żyjących ze zmianami mózgowymi na całym świecie. Jej model stanów GEMS®, stworzony dla zrozumienia rozwoju i zmian w zdolnościach osób z demencją, w połączeniu z jej projektem Umiejętności PAC™ zapewniają praktyczne i skuteczne strategie oraz techniki dla osób i organizacji pragnących zoptymalizować opiekę i wsparcie dla osób żyjących z demencją oraz ich opiekunów. Przyjazne dla użytkowników metody zapewniają wskazówki i przewodnictwo dla państwowych inicjatyw na rzecz promowania najlepszych praktyk. PAC pracuje zespołowo aby zmienić kulturę opieki nad osobami z demencją - jeden umysł na raz w ponad 30 krajach na całym świecie.3
dni
6
sesji
14
prelegentów
1000
uczestników
Galeria 2018

Galeria 2017
 

 
 
Organizatorzy
Partner